Piotr Jeliński jest bydgoskim filozofem i jedynym w regionie kujawsko – pomorskim mistrzem ceremonii pogrzebowych, rekomendowanym przez Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe – najstarszą organizację zrzeszającą branżę pogrzebową w Polsce. Pełni również funkcję prezesa Stowarzyszenia Tanatopsychologii oraz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Każdy zakład pogrzebowy w regionie posiada jego ofertę.
Ceremonie świeckie cieszą się rosnącą popularnością. Wiele osób jednak nie wie jak one przebiegają i czy warto się na nie decydować.
I są najczęściej pozytywnie zaskoczone, że można swoich bliskich pożegnać w piękny, osobisty i nieszablonowy sposób. Bez wątpienia ludzie chcą, aby tak ważny moment w ich życiu nie polegał jedynie na wypowiedzeniu standardowych formuł nad grobem. Oczekują, aby ceremonia stanowiła podsumowanie życia ich zmarłego bliskiego, a także, żeby przyniosła im przynajmniej odrobinę ukojenie. Zawsze zwracam się w osobistych słowach do najbliższych mówiąc o żałobie i o zrozumieniu dla bólu, który przeżywają. Staram się ich pocieszyć i dać nadzieję na dalsze życie w tym innym już świecie bez osoby, która odeszła.
W mediach można się niekiedy spotkać z wypowiedziami zarówno niektórych duchownych jak i świeckich filozofów, sugerujących, że pogrzeby ateistyczne są pesymistyczne i często przybierają formę pogańskich ceremonii.
Nie mogę się z tymi opiniami zgodzić. Przede wszystkim duża część żegnanych osób nie jest wcale ateistami lecz tzw. „wierzącymi - niepraktykującymi”. Wówczas ceremonia jest najczęściej prowadzona w duchu chrześcijańskim z elementami religijnymi, którymi mogą być odwołania do Pisma Świętego, modlitwy i pieśni. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z ateistą, to jasne, że ceremonia odbywa się bez tego typu elementów. Jednak określenie „pogańskie ceremonie” niesie ze sobą negatywny, moim zdaniem w dużym stopniu stygmatyzujący przekaz.
Jaka jest zatem różnica pomiędzy tradycyjnym pogrzebem liturgicznym a pogrzebem chrześcijańskim?
Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że pogrzeb zmarłego nie jest absolutnie sakramentem, - jak uważa jeszcze wiele osób - ponieważ sakrament jest przeznaczony tylko dla żyjących. To ceremonia pożegnania osoby, która odeszła i znajduje się już poza czasoprzestrzeną rzeczywistością. Pogrzeb wyznaniowy stanowi pożegnanie Zmarłego przez społeczność Kościoła, pod przewodnictwem duchownego. Natomiast pogrzeb chrześcijański to pożegnanie w imieniu zebranych, odbywające się w duchu chrześcijańskim. Skoro Zmarły był osobą wierzącą to chociaż nie czuł się związany z żadnym kościołem, nie należy go chować jak niewierzącego. Podobnie ateistę nie godzi się chować w sposób liturgiczny.
Czym kierować się przy wyborze rodzaju ceremonii?
Oczywiście życzeniem Zmarłego. Na szczęście coraz rzadziej zdarza się forsowanie przez najbliższych decyzji o pogrzebie wyznaniowym ze strachu przed opinią otoczenia. Od pewnego czasu ludzie coraz rzadziej mówią, że ksiądz odmówił pochówku, bo Zmarły nie chodził do kościoła. Wybierają pogrzeb świecki, bo takie mają wewnętrzne przekonanie.
Czym jest właściwie profesja Mistrza Ceremonii? Czy każdy może ją wykonywać?
Są takie sytuacje w życiu w których musimy skorzystać z pomocy lekarza, psychologa, czy duchownego. Dotyczą one bardzo delikatnych obszarów takich jak zdrowie fizyczne, psychiczne jak i nasza duchowość. To nie są typowe zawody, nie rodzaje rzemiosła lecz służba na rzecz innych ludzi. Dlatego w razie potrzeby poszukujemy osób wzbudzających w nas zaufanie, z którymi możemy nawiązać odpowiednie relacje i powierzyć im te delikatne sfery naszego życia. Tak właśnie jest w przypadku odejścia najbliższych. To bardzo trudne wydarzenie, któremu towarzyszy wiele skrajnych i nieprzyjemnych uczuć, a dla niektórych wydarzenie ekstremalnie traumatyczne. Dlatego zawsze staram się nawiązać z bliskimi taką pozytywną relację. Zawsze jestem gotowy ich wysłuchać i być przy nich. Potrzeba wiele taktu, empatii i umiejętności pracy z człowiekiem w żałobie.
Czy decydować się na osobę polecaną przez zakład pogrzebowy?
Niektóre zakłady pogrzebowe posiadają pracowników, którzy prowadzą ceremonie świeckie i niechętnie współpracują z niezależnymi profesjonalnymi mistrzami ceremonii. Zdarzają się zapewnienia, że nie dysponują one żadnym innym mistrzem ceremonii i że nikt inny w pobliżu takich usług nie świadczy. Jednak każdy szanujący się zakład pogrzebowy daje klientowi w tym zakresie prawo świadomego wyboru. Tak więc dowiedzmy się kto konkretnie poprowadzi naszego bliskiego w jego ostatnią drogę, a także porozmawia z nami w tych najtrudniejszych chwilach. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z mistrzem ceremonii, który zawsze doradzi i odpowie na wszystkie pytania.
Jaka jest cena za pogrzeb świecki?
W ramach działalności Stowarzyszenia Tanatopsychologii – organizacji non-profit- a więc nie nastawionej na zysk, ceny są rzeczywiście bardzo konkurencyjne z zachowaniem najwyższej jakości. Oczywiście opłaty można pokryć z zasiłku pogrzebowego.
Proszę pamiętać, że mają Państwo prawo do swobodnego wyboru osoby, która będzie prowadziła ceremonię.
Zarówno mistrz ceremonii jak i duchowny tradycyjnie są osobami niezależnymi od jakiegokolwiek zakładu pogrzebowego.
Większość zakładów pogrzebowych, a na pewno wszystkie wymienione na tej stronie, przestrzegają zasa etyki i dają Państwu możliwość dokonania swobodnego wyboru.